23948sdkhjf
Del siden
Annonce

Gigantisk kombineret høvl, fræser og sliber hos Bast & Co

Med investering i en gigantisk kombineret høvl, fræser og sliber kan Bast & Co bearbejde emner på helt op til 12.500 x 3.000 x 2.000 mm

Kun få virksomheder i Europa råder over maskiner, der kan høvle, fræse og slibe emner på helt op til 12.500 x 3.000 x 2.000 mm, og en af disse virksomheder ligger i Vejle, få hundrede meter fra motorvej E45 ved afkørsel 61.

Med investeringen i denne nye maskine kan Bast & Co påtage sig opgaver, der ligger ud over, hvad andre virksomheder med speciale i reparation og renovering af produktions- og værktøjsmaskiner kan tilbyde. Maskinen sætter os i stand til at løse selv de mest ekstreme opgaver, udtaler Jens Hansen, som ved årsskiftet har sat sig solidt i stolen som eneejer af firmaet. Vores domicil, som vi tog i brug i 2009 er indrettet til transport og bearbejdning af store emner. Med en krankapacitet i værkstedet på 20 tons og en værkstedshal på 2.400 kvadratmeter, der er indrettet, så sværgods blokvogne kan køre direkte ind i hallen og aflæsse maskiner, sparer vi masser af håndteringtid ved reparation af kundemaskiner.

Ud over den nævnte nye gigantmaskine, som er blevet prøvekørt ved begyndelsen af det nye år, råder Bast & Co over øvrige fuldelektronisk styrede høvle-, fræse- og slibemaskiner, der kan bearbejde emner på op til 7.000 mm. - Fælles for disse er, at de alle er nedstøbt i mange tons beton, isoleret fra det øvrige gulv, så maskinerne kan arbejde vibrationsfrit inden for tolerancer på 0,01 mm - og der er rift om produktionstid på disse maskiner.

Planslibning af emner op til 3.000 mm
Ud over de nævnte maskiner råder Bast & Co ligeledes over planslibe kapacitet og kan slibe emner op til 3.000 x 750 mm

Bast & CO. A/S
Porchevej 2
7100 Vejle
Vejle Kommune
Danmark
CVR nummer: DK17085344

Send til en kollega

0.046