Luft tryksensor til airtracks, hoppeborge mm.!
Hårdheden af airtracks og hoppeborge er afhængig af et bestemt påfyldt lufttryk. EGE-Elektronik tilbyder tryksensor type DN 752 GA-003, som kontroller tryk fra 0-30mBar. Læs mere her.
Sensoren type Dn 752 GA-003 / P72032 er konstrueret til at kunne optage et afgrænset måleområde fra 0-30 mbar, og som funktion af dette, kunne give et 4-20mA. Indsatsen er muligt i omgivelses- og medietemperaturer fra -20°C til +70 °C, og dette ved hhv. luft/gas eller flydende medier. Udgangs signalet er linært og kan f.eks. styre proportionalregulatorer, ventilator overordnede styrings- og visualiseringssystemer.
EGE-Elektronik`s sensor har gode egenskaber, idet den anvendte keramisk målecelle kan modstå evt aggresive medier kontakt, samt pga. keramik opbygningen, ikke kan korrigere/"ruste" og dermed miste sin evne til at måle korrekt tryk.
Sensor monteringen er enkel med et standard G¾-gevind procestilslutning, der iskrues rørledninger eller i væggen på en beholder eller luftkanal, med direkte kontakt med mediet.
Yderligere information:
EGE-Elektronik ApS
Tlf.: 70 20 72 71
E-mail: salg@ege-elektronik.com
www.ege-elektronik.com