23948sdkhjf

Rigmandsoverskud trods minus på møbelsiden

Den østjyske rigmand Tommy Frank investerer i vidt forskellige brancher: ejendomme, værdipapirer, vindmøller og møbler. I 2007 fik han et millionoverskud til trods for, at han på møbelsiden oplevede et væsentligt tab.
Tommy Frank, rigmand og investor, kom ud af 2007 med et overskud, der var 21 mio. kr. bedre end ventet. Overskuddet lød på 71 mio. kr. før skat. Rigmanden investerer i så forskellige områder som ejendomme, værdipapirer, vindmøller og møbler.

Og netop på møbelsiden har Tommy Frank ikke været så heldig. Møbeleksportselskabet Excel Furniture kom ud med et uventet dårligt resultat med et underskud på 3,8 mio. kr. Selskabet forsøgte at sælge fyrretræsmøbler på et britisk marked med hård priskonkurrence.

Tommy Frank og adm. direktør Henrik Jørgensen venter, at koncernen får et positivt resultat i niveauet 50 mio. kr. før skat i 2008.

Kilde: Dagbladet Børsen

Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.062