Bordpladeimportør fik overskud i første regnskabsår
Et positivt resultat på 1,1 mio. kroner blev anstrengelserne af den første regnskabsperiode hos nyetablerede Memowood. ”Tilfredsstillende” lyder ledelsens dom, selvom indtjeningen blev lidt lavere end ventet.
Det udvidede regnskabsår har resulteret i et overskud på knap 1,1 mio. kroner før skat, og trods opstartsproblemer betegnes det som tilfredsstillende:
- Årets resultat er præget af, at det er selskabets første regnskabsår. Der har været større problemer end ventet i opstartsfasen, og indtjeningen er derfor lavere end forventet. Årets resultat som helhed betragtes dog som tilfredsstillende, lyder det fra direktør Jan Buus Larsen.
Memowood er en handelsvirksomhed, der importerer bordplader i massivtræ fra Asien til primært køkkenindustrien.
Kilde: Memowood ApS.