Rapport dumper træ-vejledning
Ny undersøgelse viser, at mange offentlige indkøbere ikke bruger Miljøministeriets vejledning om bæredygtigt træ. Der skal lovkrav på banen, mener man hos Nepenthes og WWF.
Men i en ny rapport, som CASA – Center for alternativ Samfundsanalyse – har udarbejdet, giver hele 80 % af de adspurgte offentlige indkøbere udtryk for, at man kan og bør gøre mere for at få kommunerne til at købe mere certificeret træ.
Rapporten bygger på en spørgeskemaundersøgelse foretaget blandt 53 offentlige indkøbere af træprodukter fra 31 forskellige kommuner.
Undersøgelse viser blandt andet, at over 40 % af de adspurgte indkøbere aldrig har hørt om den gamle vejledning. 70 % mener samtidig, at manglende lovkrav på området er en af de væsentligste årsager til, at kommunerne ikke køber mere certificeret træ, end det pt. er tilfældet:
- Rapporten understreger det, vi hele tiden har sagt. Hvis man ikke laver bindende regler, bliver miljøet konsekvent nedprioriteret i forhold til pris og kvalitet. Konsekvensen er, at der i dag bliver indkøbt store mængder illegalt træ for skatteborgernes penge, siger Lasse Juul Olsen fra WWF.
Danmark er et blandt seks lande i EU, som har indført en offentlig indkøbspolitik for træ. Men i modsætning til de andre lande, så er det i Danmark helt op til de offentlige indkøbere, om de vil følge politikken eller ej.
Hent rapporten via Nephentes’ hjemmeside (åbner som pdf).