Efter konkurs: Millionlager af møbler sælges til halv pris
Bolighuset Werenberg gik konkurs med massiv gæld i oktober, og der skal derfor findes en masse penge til de kreditore, som har et udestående.
Men det bliver sværere end først antaget. Kurator Morten Elbrønd havde gerne solgt varelageret, som tidligere er blevet vurderet til 19,5 mio. kr., til én køber. Det kunne være en møbelforretning eller opkøber af konkursbeboer.
Det er ikke lykkedes, skriver Fyens Stiftstidende, som har snakket med Morten Elbrønd.
- De få bud, vi har fået, har alle ligget langt under det, vi mener møblerne er værd, også hvis man tager dem alle sammen på en gang. Det er min opgave som kurator at sikre den bedst mulige pris for at mindske kreditorernes tab, derfor prøver vi nu med et regulært konkurssalg henvendt til private kunder, siger Morten Elbrønd til mediet.
Møblerne vil på lørdag blive solgt til mindst 50 pct. under normal udsalgspris. Hvis salget går godt, vil det gentage sig de følgende uger.
Bolighuset Werenberg har gæld for 41,6 mio. kr. Danske bank har for eksempel 25 mio. kr. til gode fra den kassekredit, banken har stillet til rådighed.
Økonomisk krise
Det var i starten af oktober, det blev en realitet, at det 60 år gamle familieejede bolighus gik konkurs.
I Foråret havde Werenberg offentliggjort et regnskab på mere end 18 mio. kr. Konkursen blev begrundet med den økonomiske krise og en fejlslagen digital omstilling.
- Vi har kæmpet til det sidste, men efter netop opgjort lagerstatus står vi med endnu et regnskabsår med store tab. I tæt samarbejde med vores økonomiske rådgivere har vi i denne uge måtte sande, at vi ikke er i stand til at sikre en fremtidig bæredygtig og rentabel drift, fortalte Torben Werenberg i forbindelse med konkursen.
Forinden havde der været spekulationer om en forestående konkurs, da både butikken og webshoppen var lukket i den pågældende uge.
Torben Werenberg, som overtog bolighuset i 2005, er anden generation i den familieejede virksomhed, der blev stiftet af Vivi og Flemming Werenberg i 1964.