23948sdkhjf

Lars Larsen går efter at blive verdens største

Et storby-koncept, der samler alt til boligen, er en af de idéer, som på sigt kan være med til at udfordre Ikea på positionen som verdens største leverandør af boligudstyr.
De seneste års opkøb af Iddesign, Sengespecialisten og Actona har bragt Jysk-koncernen op blandt de allerstørste aktører i branchen, men ambitionerne stopper ikke her. Jysk er hele tiden på vej, og målet er at nå den absolutte top:

- Vi ligger nummer fem i Europa på boligudstyr og nummer tolv på verdensplan, og den vil jeg gerne højere op på. Vi venter lige lidt med at blive større end Ikea – de er jo fantastisk dygtige og er 40 år forud for os, men vi går efter at blive størst. Vi kan også leve med at blive de næststørste, siger Lars Larsen i et interview med Politiken.

En stor del af væksten skal hentes i Jysk-kæden, hvor målet er at øge antallet af butikker fra de nuværende knap 2.300 til 4.000. International ekspansion af Ilva-kæden er også med i planerne for de kommende år.

Længere ude i fremtiden har Lars Larsen en drøm om at samle Ilva, Idemøbler, Bolia, Jysk og Sengespecialisten i et nyt og hidtil uset butikssetup:

- Det er et storbykoncept. Ikke som Ikea, hvor det hele er i ét, men som specialforretninger inde i huset. Om den skal hedde Boligen eller Alt til Boligen, ved jeg ikke, men går du derind, kan du få alt til din bolig. Men den idé ligger lidt længere fremme, siger Lars Larsen til Politiken.
Læs mere om: Jysk
Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.109