Hvorfor har træindustrien ikke fokus på energibesparelser?
De økonomiske fordele ved at reducere energiforbruget i forbindelse med procesudsugning er store, men alligevel har den spåntagende industri ikke fokus på området. Hvorfor? Det vil et nordjysk ingeniørfirma nu finde ud af.
Trods flere forsøg er det imidlertid ikke lykkedes at få denne viden omsat til konkrete initiativer i den spåntagende del af industrien, og ingeniørfirmaet Korsbæk & Partnere KS har derfor indledt en undersøgelse, der skal belyse, hvorfor der ikke er fokus på området.
Guideline skal bryde barrierer
Undersøgelsen er indledt som led i ELFORSK-projektet, der er Dansk Energis program for forskning og udvikling i effektiv energianvendelse. Korsbæk & Partnere udsendte i sidste uge spørgeskemaer til et repræsentativt udsnit af de cirka 900 træbearbejdende virksomheder i træindustrien.
Målet er, at den indsamlede viden kan bruges til at udvikle en guideline til, hvordan rådgivere, entreprenører, Dansk Energi og andre organisationer kan komme i dialog med aktørerne i industrien. Der vil dels være fokus på, hvordan dialogen skabes og dels, hvordan eventuelle misforståelser, fordomme og tvivlsforhold kan manes i jorden:
- De tidligere projekter viser, at man kan få meget ud af sine investeringer, men alligevel har det ikke ført resultater med sig i den spåntagende del af træindustrien. Med undersøgelsen vil vi klarlægge, om det skyldes økonomi, manglende viden eller noget helt tredje, forklarer Ole Stein fra Korsbæk & Partnere.
Når undersøgelsesresultaterne er i hus, udvælges 2-3 virksomheder for at teste, om den udarbejdede guideline fungerer. Denne del af projektet danner endvidere grundlag for udarbejdelsen af en case. Hele projektet ventes afsluttet 1. juli, hvorefter der afholdes et seminar.
Læs mere om projektet på www.elforsk.dk
Om Korsbæk & Partnere KS
Det rådgivende ingeniørfirma beskæftiger omkring 20 medarbejdere fordelt på kontorer i Aalborg og Mariager. Virksomheden beskæftiger sig med projektudvikling og rådgivning inden for blandt andet procesanlæg, energioptimering, indeklima, brandsikring og konstruktioner.
Deltag i undersøgelsen
Er du ansat i en træbearbejdende virksomhed, og har du lyst til at deltage i undersøgelsen, kan dette lade sig gøre ved at sende en mail til Ole Stein på os@korsbaek.dk inden den 20. april.