23948sdkhjf

Undersøgelse: SP-penge giver 15.000 flere job

En rundspørge fra TN Gallup viser, at 43 % af de hidtil brugte SP-penge er gået til bolig og forbrug. Skønsmæssigt betyder det, at privatforbruget er blevet løftet med op mod 3 mia. kr. i juni og juli.
Selvom relativt mange danskere indtil videre har ladet SP-pengene stå i banken, spår Danske Bank på baggrund af en ny måling, at udbetalingerne vil skabe 15.000 nye job.

Gallup har interviewet 1.000 danskere og konkluderer på den baggrund, at 70 % har hævet SP-pengene hos staten. Heraf har 42 % brugt hele beløbet, 12 % har spenderet halvdelen, mens de resterende 35 % stadig har mere end halvdelen af pengene tilbage.

Af de brugte penge er 43 % gået til bolig og forbrug:

- Skønsmæssigt betyder det, at privatforbruget er blevet løftet med ca. 2,5 til 3 mia. kr. i juni eller juli. Det er ganske markant og bidrager i sig selv til at løfte privatforbruget med ca. 0,4 procent, siger økonom i Danske Bank, Tore Damgaard Stramer, til Berlingske Tidende.

Han vurderer, at 40 % af danskerne vil bruge flere SP-penge i løbet af 2009, og at udbetalingernes effekt på privatforbruget i alt vil lande et sted mellem 15 og 20 mia. kr. Det vil samtidig kunne øge beskæftigelsen med mellem 12.300 og 16.400 personer.

Hos Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) er vurderingen dog noget mere negativ. Økonom Erik Bjørsted påpeger, at danskerne primært vil investere SP-midlerne i fladskærme, køkkener og rejser. Disse produkttyper er for en stor del præget af import og vil således ikke have nogen afgørende positiv effekt på den danske økonomi.

Erik Bjørsted mener i stedet, at øgede offentlige investeringer er den bedste vej frem.

Kilde: 3F

Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.094