23948sdkhjf

Færre udstillere på årets HI-messe

Antallet af udstillere til HI 09 ventes at falde med godt en tredjedel sammenlignet med sidste messe i 2007.
Når HI 09 løber af stablen i Messecenter Herning i dagene 1.-4. september, bliver der længere mellem udstillerne end vanligt.

Dagbladet Børsen oplyser tirsdag, at 600 virksomheder indtil videre har reserveret en stand på den store industrimesse, og det er 300 færre end for to år siden:

- Som markedet ser ud nu, er vi utroligt glade for, at vi kan samle 600 udstillere til en stor og spændende messe. Mange tror også på, at det især er i en situation som den nuværende, at man skal udvikle sine produkter og være synlig, siger projektleder Mona Jakobsen.

Kvalitet frem for kvantitet
Mona Jakobsen tør ikke spå om besøgstallet, som for to år siden lå på godt 25.000. Det vigtigste i den forbindelse er dog, at det er de rigtige mennesker, som kommer, og her har HI-arrangørerne noteret sig, at der med årene er sket en udvikling.

Således har der været en tendens til, at færre virksomheder benytter messen til en firmaudflugt. Dermed er færre besøgende ikke ensbetydende med, at færre virksomheder er repræsenteret – snarere tværtimod:

- Faktisk har vi haft en mindre fremgang i antallet af virksomheder, der sender messegæster. Sidste gang var 9.300 virksomheder repræsenteret blandt de besøgende, siger Mona Jakobsen.

Skal din virksomhed på HI 09?
Som noget nyt er SMT - Sammenslutningen af Maskinproducenter til Træindustrien - blandt samarbejdspartnerne ved HI 09. Det har ført til etablering af den særlige del-messe; Woodtech.

Her på Wood Supply vil vi derfor sætte ekstra fokus på HI 09 – både før, under og efter messen.

Derfor hører vi gerne fra virksomheder i træindustrien, som deltager på Woodtech. Kontakt os på redaktionen@wood-supply.dk .

Kilde: Børsen

Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.08