Ny miljø- og energiportal
[i]TA og Dansk Byggeri præsenterer nu i samarbejde Internetportalen www.reneprodukter.dk med alle relevante og opdaterede informationer om miljø, energi og arbejdsmiljø.[/i]
Den nye internetportal, www.reneprodukter.dk , samler alle relevante informationer om miljø-, energi-, og arbejdsmiljø ét sted. Det er frugten af samarbejdet mellem Træets Arbejdsgiverforening og Dansk Byggeri, som har udviklet sig igennem de seneste to år.
- Begge organisationer har store interesser i, at produktionsmetoderne i træ- og møbelindustrien bliver så rene som muligt, og derfor var det naturligt for os at samarbejde. Opgaven med at indsamle informationer, var ganske uoverskuelig for de mennesker, der til dagligt arbejder med miljø- og energi. Kunne vi give dem et værktøj, der forenkler informationssøgningen og samtidig holder dem up-to-date, vil vi nå langt i vores bestræbelser på at få et bedre arbejdsmiljø og renere produkter, siger Lars Elkjær Nielsen, chefkonsulent i Dansk Byggeri.
Netop i disse dage bliver portalen introduceret i træ- og møbelindustrien. Blandt andet med en konkurrence om en middag for fire – med butler.
- I bund og grund serverer portalen jo alle oplysninger på et sølvfad, så hvad er mere naturligt end at lade en vaskeægte butler stå for introduktionen, slutter Lars Elkjær Nielsen.