23948sdkhjf

Toldkrig byder på uventet gave til danske virksomheder

Den højspændte situation mellem USA og Kina har senest udløst en stigning i moms på kinesiske varer, så den lander på 10 pct.

Det har givet en uventet gave til danske firmaer med produktion i Asien, da koncerner leder efter leverandører uden for Kina for at undgå de voldsomme toldsatser. Det skriver Børsen.

En af de virksomheder, der har oplevet det, er møbelvirksomheden Carl Hansen & Søn, der for to år siden købte en fabrik i Vietnam, der har mange amerikanske kunder.

Adm. direktør i Carl Hansen & Søn, Knud Erik Hansen, siger til avisen, de kan mærke, at kunderne er meget interesserede i at tale videre og placere ordrer til næste år.

- Det er der ikke noget mærkeligt i, for det er nu, ordrerne bliver placeret, men jeg er overbevist om, at mange af dem gør det ud fra, at de er sikre på at få levering, og at prisen er fast, siger Knud Erik Hansen med henvisning til den usikkerhed, handelskrigen har skabt om leverancer fra Kina.

Handelskrigen mellem de to stormagter har kørt i mere end et år. Der var nye forhandlinger i sidste uge, men der er ikke tegn på en løsning. Tværtimod varslede præsidenten i USA, Donald Trump, en ny told på kinesiske varer for 300 mia. dollar. USA har allerede lagt ekstra told på kinesiske varer for 250 mia. dollar.

Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.063