Efter konkurssalg: ”Havde håbet på lidt flere mennesker”
Det var en bragende succes, da der blev holdt konkurssalg første gang.
Her lykkedes det at sælge for flere millioner kroner svarende til 35-40 pct. af varelageret.
Flere tusinde mennesker var gennem butikken og lageret.
Det var dermed en veltilfreds kurator, som havde planer om at holde flere konkurssalg for private. Dermed kunne ende flere få mulighed for at skaffe sig billige møbler fra Bolighuset Werenberg, som gik konkurs i oktober på grund af dårlig økonomi.
Nu er andet konkurssalg overstået, og kurator Morten Elbrønd fortæller til Fyens Stiftstidende, at han havde håbet på at se flere mennesker – særligt med tanke på de mange, som var kommet for at gøre et køb i den første weekend.
De færre handlende kan også ses på omsætningen.
- Det er selvfølgelig betydeligt mindre end første gang. Men sammenlagt ligger salget tæt på det højeste bud, vi fik, da vi forsøgte at sælge lageret samlet til en enkelt køber. Det viser også, at konkurssalgene var den rigtige måde at gøre det på, for vi har stadig halvdelen af møblerne tilbage, siger Morten Elbrønd til Fyens Stiftstidende.
Dialog med kreditorer
Kuratoren ville oprindeligt have solgt hele varelageret til én køber. Det lykkedes ikke at finde en møbelforretning eller opkøber af konkursboet, som ville give en rimelig pris. Derfor har Morten Elbrønd set sig nødsaget til at foretage et konkurssalg til private kunder for at mindske kreditorernes tab mest muligt.
Morten Elbrønd skal nu i dialog med den største kreditor om, hvordan det størst mulige provenue kan sikres. Det er Danske Bank. Wood Supply har tidligere beskrevet, at banken har 25 mio. kr. til gode.
Den samlede gæld, som Werenberg havde ved konkursen, var på 41,6 mio. kr.
Økonomisk krise
Det var i starten af oktober, det blev en realitet, at det 60 år gamle familieejede bolighus gik konkurs.
I foråret havde Werenberg offentliggjort et regnskab på mere end 18 mio. kr. Konkursen blev begrundet med den økonomiske krise og en fejlslagen digital omstilling.
- Vi har kæmpet til det sidste, men efter netop opgjort lagerstatus står vi med endnu et regnskabsår med store tab. I tæt samarbejde med vores økonomiske rådgivere har vi i denne uge måtte sande, at vi ikke er i stand til at sikre en fremtidig bæredygtig og rentabel drift, fortalte Torben Werenberg i forbindelse med konkursen.
Torben Werenberg, som overtog bolighuset i 2005, er anden generation i den familieejede virksomhed, der blev stiftet af Vivi og Flemming Werenberg i 1964.