Sitka-gran fra Samsø til Tyskland, Sverige og Norge
Dansk Skovhug er lige nu på Samsø, hvor virksomhedens imponerende skovningsmaskine æder sig igennem Sitka-graner i en plantage ved Kanhave. Træerne ender enten sine dage som tømmer i Tyskland eller som papir i Sverige eller Norge.
Træerne, der må lade livet, skal ud i verden.
- Det er rigtig godt tømmer, det her, og priserne er oppe, så derfor bliver der skovet lige nu, ligesom det også er ærgerligt, hvis en storm pludselig ødelægger træerne. De træer, vi fælder i dag, er Sitka-gran, og her er der tre sorteringer, hvor de største træer går til tømmer til Tyskland, mens de mindre træer sendes til papirfabrikkerne i Sverige eller Norge. Til sidst er der alle småtterierne, som flises, fortæller Helge Jensen fra Dansk Skovhug.
Helge Jensen er ekspert i skovning, og i øjeblikket producerer han træ på Samsø til fire skibsladninger på omkring1600 m3, der skal til Tyskland. Samtidig planlægges der yderligere at fælde 40 hektar østrigsk fyr, der står længere inde i plantagen.
Kilde: Århus Stiftstidende