Underskud fører til opsplitning af møbelfabrik
Gangsø Møbler bliver opdelt i produktions- og salgsselskaber, mens én af virksomhedens afdelinger afvikles og sættes til salg.
Til dato har Gangsø hovedsageligt produceret og solgt egne produkter, men det bliver der lavet om på nu. Samtidig bliver produktion og salg opsplittet og placeret i separate selskaber.
Produktionsselskabet bliver nu udvidet til også at fungere som underleverandør for andre møbelproducenter, mens salgsselskabet fremover ikke kun skal sælge egne produkter men også varer fra andre producenter.
Den ene af fabrikkens to afdelinger i Fårvang bliver samtidig afviklet, og produktionen flyttes til Gangsøs afdeling i Ukraine. Ifølge Midtjyllands Avis vil ændringerne i strukturen ikke føre til afskedigelser i denne omgang.
Kilde: Midtjyllands Avis