23948sdkhjf

HTH: Leveringsproblemer koster på bundlinjen

HTH Køkkener med hovedsæde i Ølgod har øget omsætningen i 2007, men leveringsproblemer har kostet lidt på bundlinjen.
HTH havde i første halvår af 2007 problemer med at kunne levere til aftalt tid. Det sætter sit præg på årets regnskab, der netop er offentliggjort. Det skriver ErhvervsBladet.

Omsætningen for 2007 steg til 1,6 mia. kr. fra 1,5 mia. kr., mens resultatet efter skat landede på 140 mio. kr. mod 187 mio. kr. året før.
Problemet for HTH lå i, at man i starten af året havde så travlt, at man ikke kunne levere komplet og til tiden. Sammen med stigende omkostninger har det ædt af overskuddet.

HTH vil nu satse mere på privatkundemarkedet – både gennem butikker og håndværkere. ”Gør det selv HTH”-konceptet vil i fremtiden få tildelt langt mere opmærksomhed.

Adm. direktør Henrik Karup Jørgensen ser positivt på udfordringerne i 2008 – også på omsætningen i udlandet.
- Sverige buldrer derudaf, og Polen ser vi som et fantastisk vækstmarked i den Baltiske region. Vi har været i landet længe, og nu ser vi det løfte sig for alvor, siger Henrik Karup Jørgensen til ErhvervsBladet.

Kilde: ErhvervsBladet - www.erhvervsbladet.dk

Læs mere om: HTH
Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.095